גלי צה”ל: מיצג מחאה של איגוד אנשי הספר

בתכנית ‘בוקר טוב ישראל’ של גלי צה”ל התייחסו למיצג המחאה של איגוד אנשי הספר שנערך ערב קודם (14.6.2023) בכניסה למתחם שבוע הספר בשרונה (ת”א):

“שבוע הספר נפתח אתמול אלא שלצד הירידים  מלאי הספרים הסופרים והקוראים היה אפשר לראות גם מיצג מחאה של איגוד אנשי הספר. במסגרת המיצג הזה ישבו חברי האיגוד בשולחן ביריד במתחם שרונה בתל אביב עם מכונות כתיבה מהן יצאו דפים עם כיתובים כמו:

  • בשנה האחרונה שבה שילמו לנו שכר סביר אפשר היה לשכור דירת 4 חדרים במרכז תל אביב בארבעת אלפים שקל חודש

או עוד כיתוב אחר היה:

  • בשנה האחרונה ששילמו לנו שכר סביר נוקיה הייתה מלכת הטלפונים הסלולריים

על מנת להדגים את השכר המיושן שמקבלים חברי הארגון. איגוד אנשי הספר הכולל עורכים מתרגמים ולקטורים עצמאיים שעוסקים בתחומי הספרות, והם מדווחים כי ההכנסה הממוצעת בתחומם עומדת על 7800 ש”ח בחודש, וזה לפני ניכוי, אתה יודע, דמי ביטוח פנסיה ושאר ההתחייבויות שיש לעובדים עצמאיים מתוך השכר הזה.

יושבת ראש האיגוד העורכת והמתרגמת חמוטל ילין טוענת בשיחה עם כתבתנו טליה בנון צור:

“התעריפים של הוצאות הספרים פשוט חייבים לעלות. העבודה שלנו דורשת כישרון יצירתיות השכלה וניסיון, ואף על פי כן אנחנו משתכרים כמו כוח עבודה לא מקצועי, כולנו עצמאיים חסרי זכויות סוציאליות וצריכים להפריש בעצמנו מהסכומים הזעומים שאנחנו מרוויחים גם דמי ביטוח לאומי פנסיה וכולי. רבים וטובים עזבו את המקצועות שלנו בשנים האחרונות ואחרים בדרך החוצה. מצער אותנו לחשוב שהספרות שיוצאת בארץ תפגע. מהמקצועות שלנו אי אפשר להתפרנס בישראל של המאה העשרים ואחת.”

כדאי לזכור עם כל הכבוד לסופרים, ויש כבוד גדול לסופרים ולסופרות, הספר לא יוצא לבד. זאת אומרת שעורך או עורכת הם דבר חשוב מגיהים, בוודאי הלקטורים שבוחרים מה יוצא הוצאות הספרים, כל אלה תפקידים שבלעדיהם לא היה שוק ספרות בישראל, אז המחאה הזו מעניינת בוודאי, ואף חשובה.”

 

להאזנה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן