ריאיון עם יניב פרקש בגלי צהל, שבוע הספר 2023

ב-15.6.2023 התראיין חבר הוועד יניב פרקש אצל ענבל גזית ביומן הבוקר של  גל”צ.

מצורף תמלול הריאיון (אחרי עריכה קלה לצורך קריאות).


 

ענבל גזית: ועכשיו אנחנו עם יניב פרקש מתרגם ספרים וחבר באיגוד אנשי הספר. שלום.

יניב פרקש: בוקר טוב.

ע.ג.: אז האירוע הזה באמת שבוע הספר הוא לא רק אירוע חגיגי, כלומר, הוא אירוע חגיגי לכולם, אבל הוא גם תזכורת לזה שבענף הזה יש לא מעט מצוקות. נכון?

י.פ.: נכון מאוד.

ע.ג.: אז מה, אתה בעצם חבר ועד באיגוד אנשי הספר, מה זה האיגוד הזה?

י.פ.: זה איגוד שמאחד את בעלי הובלת מקצוע בתחומי העריכה התרגום, הגהה, נקדנות, לקטורה. רוב העוסקים בתחומים האלה הם העצמאים, עצמאיות, וכבר עשרים שנה מאז שאין כמעט אחרים בתחום הזה. זהו, עכשיו אנחנו עובדים כולנו מהבית, די מנותקים אחד מהשני, אנחנו מנסים באיגוד לחבר את האנשים אחד לשני, בעיקר לצורכי שיפור התנאים המקצועיים שלנו.

ע.ג.: אז בעצם העובדה שכמעט, שכולם עובדים הפכו להיות לאט לאט עצמאים, והמתרגמים והעורכים הלשוניים וכולי הפכו להיות עצמאיים, בעצם מאפשרת להוצאות לקפח אתכם בתנאי השכר?

י.פ: אני אומר ככה, התנאים שלנו פחות או יותר לא השתנו בעשרים השנה האחרונות, חמש עשרה-עשרים השנה האחרונות. אנחנו מרוויחים תעריפים מסוימים למילה, התעריפים האלה לא זזו כבר המון המון זמן. אנחנו באיגוד ניסינו בסוף שנה שעברה, תחילת השנה הנוכחית, להעלות את התעריפים המומלצים שלנו, מה שהיו פעם תעריפי מינימום והיום תעריפים מומלצים שהם עדיין הרחק מתחת למה שאנחנו חושבים שראוי היה להרוויח בתחומים שלנו. רק שתביני שגם בתעריפים הקודמים, שהיו קפואים כאמור חמש עשרה השנה, הרבה מאוד הוצאות התקשו לעמוד בהם ,התקשו או לא רצו.

ע.ג.: כן, צריך להגיד, רוב הוצאות הספרים זה לא איזה עסק מאוד מאוד רווחי במיוחד. תגיד, יש לכם כאילו, איזה כלים יש לכם בעצם להתמודד, להפגין, למחות נגד התנאים האלה?

י.פ.: אז אין הרבה כלים, הכלים הם בעיקר כלים של מודעות, גם ציבורית, גם אנחנו מקווים קצת מודעות ממשלתית, והניסיון לאגד את עצמנו, זאת אומרת לעודד את עצמנו, להגיד: כן, אפשר לבקש עוד, כן, אפשר להגיד התעריפים האלה הם לא סבירים, כן, אם אני מכניס 7,800 שקל לחודש, שמזה אני עוד צריך להפריש לביטוח לאומי ומס הכנסה וכל מה ששכירים מקבלים, תנאים סוציאליים נוספים על אלה, ואני צריך להפריש מה-7,800 האלה את כל ההוצאות שלי, אז זה לא שכר סביר לאיש מקצוע, במיוחד בתחומים שלנו שדורשים משהו שהוא קצת מעבר.

ע.ג.: בקיצור, אתם חוגגים את אהבת הספרים, אבל גם ככה, אתם ממש מה שנקרא רצפת הייצור של הענף הזה וככה אתם מרגישים. יניב פרקש, ומה נאחל לכם שבחג הספר הבא תרגיש קצת יותר חג, מתרגם חבר איגוד אנשי הספר, תודה!

י.פ: תודה לך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן