עדכון קורונה: אנחנו וההוצאות, לאן? 

אמ;לק: יהיה טוב? 

10 במאי 2020

מאז תחילת משבר הקורונה שרויים רבים מאנשי הספר בבלבול ובחוסר ודאות; יש בינינו מי שהתבקשו להפסיק את עבודתם מייד; אחרים ממשיכים לעבוד על הפרויקט הנוכחי אך אינם יודעים אם יקבלו עבודה נוספת אחריו. רבים מאיתנו גם חוששים שלא יקבלו בזמן את התשלום עבור עבודות שהוגשו במלואן, או עבור כאלה שהתחילו בהן ונפסקו באמצע.

במטרה לפוגג מעט את ערפל אי-הידיעה הזה, החליט ועד איגוד אנשי הספר ליצור קשר עם עשרות ההוצאות השונות הפועלות בארץ. הצגנו לכולן ארבע שאלות שנועדו לעזור לנו למפות את מצב המו”לוּת בימים אלה:

 1. האם הפעילות בהוצאה נמשכת כרגיל?
 2. האם התשלום על עבודות שכבר הוגשו מתבצע כסדרו?
 3. אם הוקפאו עבודות שכבר הותחלו, האם יש כוונה לשלם על אותו חלק מהעבודה שכבר הושלם, ואם כן – מתי?
 4. אם הוקפאו עבודות – לפני או אחרי התחלתן – האם יש צפי בנוגע להפשרתן?

באופן כללי ולשמחתנו הרבה, הוצאות רבות מיהרו לענות על שאלותינו בפירוט ובשקיפות רבה. קיבלנו 45 תשובות גלויות לב ומעודדות, חלקן טלפונית וחלקן במייל. הוצאה אחת בלבד בחרה בדרך אחרת, וזיכתה אותנו במייל מעורך דין (עוד על כך בהמשך). חלק מן ההוצאות טרם השיבו לפנייתנו, אבל בשלב זה קשה לפרש את היעדר התגובה – הזמינוּת לתקשורת סדירה היא כידוע מעט בעייתית כרגע.

רשימה מלאה של ההוצאות שהשיבו לפנייתנו מובאת בסוף הפוסט. להלן תמצית תשובותיהן:

 • הוצאות לא מעטות המשיכו בפעילות כרגיל או כמעט כרגיל (למשל, הדפסת פחות עותקים לעת עתה או אי חתימה על חוזים חדשים). עם זאת, חלקן, בפרט הגדולות שבהן, שמעסיקות עובדים שכירים, הוציאו את חלקם/כולם לחל”ת. 
 • כל ההוצאות שהשיבו לנו (פרט לאחת) הצהירו כי תשלומיהן מבוצעים כסדרם וכי כל חשבון שמוגש משולם במועד (נשמח לקבל מכם דיווחים שמאששים או סותרים את הנאמר). 
 • פרט להוצאה האחת שנזכרה לעיל, כל ההוצאות שהשיבו לנו שהקפיאו עבודות בעיצומן (להבדיל מהקפאה לפני תחילת העבודה) הצהירו שיבצעו (או כבר ביצעו) תשלומים על עבודה חלקית.
 • כצפוי, לא קיבלנו תשובות נחרצות לשאלה על מועד החזרה לשגרה, אבל התשובות שהתקבלו משקפות באופן כללי שכמו כולנו, גם ההוצאות רוצות לחדש אותה בהקדם האפשרי. 

כאמור, על רקע התמונה הכללית המעודדת שהתקבלה מן הרוב המכריע של ההוצאות שהשיבו לפנייתנו, בלטה לרעה תשובתה של הוצאת תכלת, הפועלת תחת כנפיה של רשת סטימצקי. כידוע, שתי רשתות הספרים הגדולות – שאמנם נפגעו קשות מסגירת כל החנויות בתחילת חודש מרץ – הודיעו באופן חד-צדדי על עצירה, עיכוב או פריסה של תשלומי חובותיהן לספקים. כשפנינו לתכלת בעקבות דיווחים על בעיות בתשלומים לפרילנסרים, הופנינו לקבל תשובות מבעלי החברה, תוך התייחסות עמומה לצ’קים ש”נשלחים” או “כבר נשלחו”, ומשביקשנו להבין ממי נוכל לקבל תשובות ברורות יותר, קיבלנו תגובה מעורך הדין של הרשת. 

לא נביא כאן את חילופי הדברים במלואם, אבל השורה התחתונה שהתקבלה נכון לאמצע השבוע שעבר, הייתה זו: “אני מעריך שנשלם לכל [נותני השירותים לתכלת] תוך פרק זמן של שבועות ספורים את מלוא התשלומים המגיעים להם”. 

שבועות, גם כשהם “ספורים”, הם כידוע פרק זמן לא קצר כשממתינים לתשלומים. אמנם התרגלנו (הרגל רע!) לקבל תשלומים ב”שוטף פלוס”, אבל “שוטף פלוס 30 פלוס שבועות ספורים” זה מעט מוגזם – ודאי כשהחוב הוא של גוף מסחרי ענק כמו רשת סטימצקי. הוצאות קטנות בכמה סדרי גודל התחייבו לשלם במועד לנותני השירותים שלהם, ובסופו של דבר מדובר בעניין של החלטה: איך לנהל את הקשרים עם השותפים שלך לדרך. 

*** כעת, בזהירות המתבקשת, אפשר לומר שהמסר נקלט: היום בצהריים קיבלנו הודעה שהצ’קים לכל נותני השירותים להוצאת תכלת יוכנו עד סוף היום וייחתמו היום או מחר. ***

במקביל ביקשנו שיודיעו אישית לכל אחד מנותני השירותים הללו שהצ’קים בדרך. 

נשמח אם תעדכנו אותנו שקיבלתם הודעות תשלום, ו/או את התשלומים עצמם. 

נקווה שתחילת החזרה לשגרה בתחומים אחרים במשק תבשר גם את התאוששות הענף שלנו ואנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה ובעיה. 

אנחנו מצדנו נדאג לעדכן אתכם אם וכאשר יגיע לידינו כל מידע חדש. בינתיים, יש לנו בקשה: אם אינכם חברים עדיין אנא הצטרפו לאיגוד. כמאמר הקלישאה, כוחנו במספרינו. כפי שהתברר בשבועיים האחרונים, כשפעלנו להשגת המידע המובא לעיל, יש משמעות ליכולת להגיד להוצאת ספרים “יש מאחורינו (כ-)200 אנשי מקצוע”. אז בואו נתקדם ל-200 ונפליג הלאה? 

 

שלכם,

דיטה, חמוטל, ינון, יניב ומור

חברי ועד איגוד אנשי הספר

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

רשימת ההוצאות שהשיבו לפנייתנו:

  1. אגם
  2. אדל / יהלומים
  3. אופוס
  4. אוקיינוס
  5. אחוזת בית
  6. אסיה
  7. אפיק
  8. אפרסמון
  9. אריה ניר
  10. בבל
  11. בוקטיק
  12. דוב לדעת
  13. הכורסא
  14. פועלים / הקיבוץ המאוחד / הספרייה החדשה
  15. חד קרן
  16. חרגול
  17. טל-מאי
  18. ידיעות
  19. יניב
  20. כנפיים
  21. כנרת
  22. כרמל
  23. לוקוס
  24. מאגנס
  25. מודן
  26. מוסד ביאליק
  27. מטר
  28. ניב
  29. סיאל
  30. סלע מאיר
  31. ספר לכל / אור עם
  32. ספרות שנוגעת
  33. עברית
  34. עוץ
  35. עם עובד
  36. ערבי נחל
  37. פוקוס
  38. פנק
  39. פראג
  40. פרדס
  41. קרן
  42. רימונים
  43. רסלינג
  44. שלם
  45. תכלת
  46. תמיר

10 תגובות

 1. מצער לשמוע, לגבי תכלת.
  בשבוע שעבר שלחתי להם תזכורת לשלם לי, ונעניתי במענה האוטומטי הרגיל שההוצאה לא פעילה כרגע.
  התשלום היה אמור להתבצע ב 1.4. !!
  לא קיבלתי שום הודעה על צ’ק שנשלח.
  אנסה להתקשר אליהם מחר.
  תודה על מה שאתם עושים,
  אין כמוכם!

 2. הניסיון שלי בתקופת הקורונה לגבי תשלומים:

  ידיעות ספרים (שמשלמת כידוע שוטף + 60) לא כיבדה דרישת תשלום שלי (עבור הוצאת בבל) מחודש פברואר. מה שהיה צריך להיות משולם ב-1 במאי בהעברה בנקאית לא הגיע, אמרו שיש עיכוב, שהתשלום יתבצע בצ’ק. ב-11.5 הודיעו שהצ’ק מוכן, נסעתי לראשל”צ לקחת אותו וגיליתי שהוא דחוי ל-1 ביוני… ואת זה כמובן לא אמרו לי מראש.

  אשר לחוזים – למעט הוצאה אחת שהודיעה מבעוד מועד שהיא מקפיאה זמנית הסכם תרגום, זה לא קרה עם הסכמים עתידיים אחרים

 3. אני עבדתי מול אוניברסיטה ומכללה אקדמית, ותשלום על עבודה שסיימתי וגם הגשתי חשבון לפני פורים טרם קיבלתי עד היום (כמעט שלושה חדשים אחרי). הכותבים אמרו לי שאין להם אפשרות לפנות למשרדי האוניברסיטה והמכללה כדי להסדיר את התשלום.

 4. האם ידוע אם מישהו מהעובדים מול תכלת אכן קיבל את הצ’קים שעמדו להיחתם לכאורה? אני מחכה מתחילת אפריל בפסימיות זהירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן