נציגנו בכנסת: יניב פרקש בוועדה בנושא קריאת ספרים

סיכום ישיבה בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת 26.6.23

ישיבה בנושא קריאת ספרים בעידן הדיגיטלי

ב-26 ביוני התקיימה בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, בראשותו של ח”כ איימן עודה, ישיבה שעסקה ב”קריאת ספרים בעידן הדיגיטלי“. איגוד אנשי הספר הוזמן לשלוח נציג.ה, ויחד איתי הגיעו א.נשים ממשרד התרבות, משרד החינוך, המועצה לספריות ציבוריות, אגודת הסופרות והסופרים העבריים בישראל, התאחדות המו”לים, איגוד מנהלי הספריות הציבוריות, הספרייה הלאומית, מרכז הספר והספריות ופרויקט בן-יהודה. 

זו הפעם הראשונה שבה הוזמן איגוד אנשי הספר לכנסת, ולכן שמחנו במיוחד להשתתף. 

הישיבה נפתחה בהרצאה קצרה מאת פרופ’ ציפי הורוביץ קראוס, חוקרת מוח מן הטכניון, שעסקה בהשפעת החשיפה המוגברת למסכים בשנות הילדות המוקדמת על התפתחות המוח (בהקשר זה ראו גם ראיון שהתקיים עם פרופ’ הורוביץ קראוס בעיתון הארץ לפני כשנתיים). 

בהמשך הדיון דיברו המוזמנים השונים על תוכניות שונות לעידוד הקריאה מתוך הכרה בכך שעובדתית כמות הקריאה לשם הנאה אכן יורדת. 

נציגנו בישיבה, חבר הוועד יניב פרקש, הציג בדבריו מאמר שפרסמנו לפני שבועיים בעיתון כלכליסט, ששאב השראה ממדיניות התמיכה בתחומי התרבות השונים בכמה ממדינות אירופה. צרפת, ספרד ואיטליה מחלקות שלושתן “כרטיסי תרבות” לבני נוער שיכולים לשמש אותם לרכישת ספרים, כרטיסים לתיאטרון ולקולנוע, מוזיקה ועוד. שם מדובר למעשה בהזרמה ישירה של מאות מיליונים לצריכה של תרבות, מתוך הכרה ברורה בחשיבות התחום לרווחת האזרחים. בארץ, לעומת זאת, כלל ההשקעה בתחום הספרות, על פי נתוני משרד התרבות, מסתכמת בכ-20 מיליון ₪ בלבד. ישראל משקיעה אמנם סכומים נכבדים בהרבה בתחומים אחרים של התרבות – בתמיכות בקולנוע ובתיאטרון, למשל. אבל שם הסבסוד הוא של היצירה. הרעיון של תמיכה ישירה בצריכה חשוב במיוחד בתחום הקריאה, משום שהוא יכול להרוג שתי ציפורים באבן אחת: לא רק לבלום את המגמה המתמשכת של ירידת הקריאה אלא גם לסייע בשיפור הביצועים של תלמידי ישראל במבחני האוריינות הבינלאומיים. תמיכה ישירה של המדינה עשויה כמובן לשפר גם את מצבה של המו”לות הישראלית, שעברה במידה רבה למודל של מכירת שירותי הוצאה לסופרות וסופרים במקום מכירת ספרים לקוראים. 

לסיכום הישיבה הודיע ח”כ עודה על כוונתו לכנס ישיבת המשך אחרי פגרת הקיץ של הכנסת, שבה יידונו צעדים קונקרטיים לעידוד הקריאה. 

איגוד אנשי הספר רואה חשיבות רבה בהגדלת שוק הספרים בארץ, שהיא מפתח משמעותי לשיפור תנאי העבודה שלנו. מדובר אמנם בהתפתחות שאין ביכולתנו לקדם בעצמנו, אבל בדיוק לשם כך חשובים שיתופי פעולה עם בעלי עניין אחרים וחזקים יותר בשוק – מהוצאות דרך חנויות ועד לממשלה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן